11.İTÜ Robot Olimpiyatları İçin Hazırlıklar Başladı

10 Kas

Türkiye’nin en saygın ve en büyük robotik organizasyonlarından olan İTÜRO ( İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları) , bu yıl 6-7-8 Nisan 2017’de İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenecek.Uluslararası bu organizasyonu düzenlemek için OTOKON (İTÜ Kontrol ve Otomasyon Kulübü) aylardır sıkı çalışma içerisinde.Geçen senelerde olduğu gibi bu senede çeşitli yarışma kategorileri ve ilgi çekici panel, seminer ve söyleşi konularıyla tüm robotik ve teknoloji severleri ağırlamaya hazırlanıyor.IMG_1294 IMG_1503İTÜRO 2017 için 11 farklı kategori planlanmış:

 1. Çizgi İzleyen Kategorisi

Çizgi izleyen robotlar önceden belirlenen bir parkuru veya bir pisti çizgi sensörleri ile algılayarak takip eden, iz süren robotlardır. Parkur siyah zemin üzerinde çizilmiş, işaretlenmiş, görünen beyaz bir çizgi veya tam tersi olabilir. Bunun yanı sıra takip edilecek çizginin rengi değişebilir çizgi izlerken pistte farklı zorluklar olabilir.
DSC_0881

 1. Kendini Dengeleyen Kategorisi

Kendini dengeleyen robotlar prensip olarak ters sarkaç modelini temel alarak çalışan robotlardır. Kendini dengeleyen robotlar genellikle tekerleri (iç yüzleri birbirlerine bakan iki teker) aynı hizada olan ve çalıştırıldığında kendiliğinden dengesini sağlayan, çalıştırılmadığında ise düşen bir robottur.

 1. Labirent Kategorisi

Labirent yarışmasındaki robotlar, önceden belirlenmiş ve yarışma boyunca sabit kalacak bir labirenti çözmeye çalışan robotlardır. Robotlar dışarıdan herhangi bir müdahale olmadan labirenti otonom olarak çözmek zorundadırlar.

 1. Mikro Sumo Kategorisi

Mikro sumolar, birbirleriyle Dohyo adı verilen belli standartlara ve özelliklere sahip yuvarlak bir ring üzerinde karşılaşırlar. Karşılaşma süresince robotlar birbirlerini ringin çevresindeki çizginin dışına itmeye çalışır. Robotlar kullandıkları çeşitli algılayıcılar ile dohyonun çevresindeki beyaz çizgiyi algılayıp, ring dışına çıkmamaya; ring içinde kalmaya çalışırlar.

IMG_1210

 1. Çizgi İzleyen Minikler

Bu kategoriyi “Çizgi izleyen” kategorisinden ayıran en temel özellikler küçük yaştaki robot severlerin kendi aralarında yarışabilmeleri için yaş sınırı olmasıdır. Bir diğer ayırıcı özellik ise normal “Çizgi İzleyen” kategorisine göre daha kolay bir piste sahiptir.

 1. Merdiven Çıkan Kategorisi

Bu kategoride robotlar farklı yüksekliklere sahip basamakları çıkıp inerek parkuru tamamlamaya çalışırlar. Başarı kriteri internet sitesinde kurallar kısmında açıklanmıştır.
IMG_1708

 1. Senaryo Kategorisi: Trafik [YENİ KATEGORİ]

Bu kategoride yarışmacılara her senefarklı bir görev verilir ve yarışmacılardan sene içinde yaptıkları robotlarla bu görevleri tamamlamaları beklenir. Kategoriye ait bu sene geçerli olan görev “Trafik” görevidir. Robotlardan görüntü işleme kullanarak bir şehir örnek alınarak hazırlanan pistte trafik tabelalarını izleyerek verilen görevleri yerine getirmeleri beklenmektedir.

 1. Serbest Kategori

Serbest kategori, yukarıda bahsi geçen kategoriler dışındaki çalışmaları kapsamaktadır.      Yarışmacıların kendi yetenekleri ve yaratıcılıkları dâhilinde yapılan çalışmalarıyla yarışmaktadır.  Serbest kategori projeleri hakem heyeti tarafından çeşitli ölçütlere göre değerlendirilmektedir.

 1. Renk Seçen Kategorisi

Bu kategoride robotlar, renkli şekilleri doğru renkli karelere taşımalılardır. Başarı kriteri internet sitesinde kurallar kısmında açıklanmıştır.

 1. Basketbol Kategorisi

Bu kategoride robotlardan istenen, karşılarına gelen potaları algılayıp ona göre basket atmalarıdır. Başarı kriteri internet sitesinde kurallar kısmında açıklanmıştır.

 1. İnşaat

Bu kategoride robotlardan kendilerine verilen bloklarla önceden belirlenen yapıyı hatasız ve en kısa sürede oluşturmaları beklenmektedir. Başarı kriteri internet sitesinde kurallar kısmında açıklanmıştır.IMG_1646

İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları , Türkiye’de robotiği sevdirmek ve bu konuda ilginin artması amacıyla 2007 yılından beri düzenlenmektedir. İTÜRO’ya hem yarışmacı hem de seyirci olarak gidebilirsiniz. Yurt içi ve yurt dışından konuşmacılarında yer aldığı İTÜRO sırasında İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’ne getirilen sergi robotları da oldukça ilgi çekici.Yarışan robotların bazılarının endüstrideki karşılığını görebilme şansını da yakalayabilirsiniz.

Etkinlik tamamen ücretsiz.Yarışmak için kayıt yaptırmanız gerekmektedir.Daha detaylı bilgi için İTÜRO resmi web sitesini takip edebilirsiniz.